B E Z K O M P R O M I S O W O Ś Ć.

Krzysztof Kak

B E Z K O M P R O M I S O W O Ś Ć.

Włączyłem adapter. Położyłem płytę na talerzu. Wcisnąłem play. I od razu pomyślałem, nie pierwszy raz: sztuka nie może uznawać kompromisów. 

Ta prosta, ale jakże ważna myśl jest efektem wejścia w świat artystki Anny Zaradny. Twórczyni rzeczy wymagających, prowokujących, bezkompromisowych. Artystki Miesiąca w Yakrecords.

Muzyczny rytuał jakim jest winyl "Go Go Theurgy" to wybór, który w ostatnich dniach często gości w mojej przestrzeni. To wejście w trans, który stawia przede mną wyzwanie, bo nie jest to sztuka, która chwyta za serce od pierwszego spotkania. A takie dzieła cenię najbardziej.
Słyszę analogowe brzmienia, wielowarstwowe konstrukcje, polirytmię. Słyszę współczesny świat. Pełen rozproszeń, zatraceń, przeoczeń. Słyszę chaos, ale po paru odsłuchach doświadczam porządku -  jaśniejszej struktury dzieła, które zaczyna płynąć z winyla zupełnie nieprzypadkowo.

Theurgy One.jpg
Arcy-intrygujące jest to, że to tylko ułamek w twórczości Anny Zaradny. Należy nadmienić, że mamy tu do czynienia z liderką polskiej sceny eksperymentalnej, której praca często cieszy się wielkim uznaniem niezależnych środowisk za granicą. Współtwórczyni awangardowego festiwalu i wydawnictwa Musica Genera. Jej działalność to realizacje w szeroko pojętej sztuce wizualnej i dźwiękowej. To akustyczne improwizacje, minimalistyczne frazy czy też rozłożone na czynniki pierwsze formy muzyki elektronicznej. To również  wieloznaczne i abstrakcyjne wizualne instalacje, materiały video, kolaże, fotografie. Występowała między innymi w Nowym Jorku, w Mexico City, Tokyo i wielu innych miejscach na świecie. W jej dyskografii znajdują się szczególne kolaboracje z takimi artystami jak: Christian Fennesz, Robert Piotrowicz, Burkhard Stangl, Tony Buck, Kasper Toeplitz. Jest również autorką muzyki do spektakli teatralnych i projektów multimedialnych. Laureatka nagrody publiczności 5 edycji konkursu „Spojrzenia 2011 – Nagroda Fundacji Deutsche Bank”.
Wszystkie słowa, które zostały użyte powyżej to argumenty, które odpowiadają na pytanie  dlaczego wybraliśmy Annę Zaradny na Artystkę Miesiąca wrzesień 2018 w YakRecords? Twórczość Zaradny uznaję jako znaczący kierunek dla tych, którzy szukają w sztuce dźwiękowej i wizualnej form odważnych, ale także przestrzeni bez dróg na skróty. 
Czynny, niepoprawnie, dobrze funkcjonujący świat Anny Zaradny, czyli co warto zobaczyć i usłyszeć w najbliższym czasie:
- 11-12 września Teatr Narodowy w Warszawie, spektakl "Idiota" Fiodora Dostojewskiego - autorka muzyki.
- 15 września: wydawnictwo trio: CRACKFINDER Jérôme Noetinger / Robert Piotrowicz / Anna Zaradny (winyl + digital). Produkcja wydania: Musica Genera i Sacrum Profanum Festival.
- 15 września, New River Studios - koncert w Londynie w ramach "Karkowski re:mix" New River Studios
- 20 września, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Koncert Anny Zaradny.
- Do 24 września, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, wystawa "Inne tańce".

Foto credits:
Pierwsze zdjęcie od góry: Szymon Rogiński
Trzecie zdjęcie od góry: Widok wystawy "Inne Tańce" Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Fot Bartosz Górka. 
Fotografie okładki płyty "Go Go Theurgy": Magda Wunsche.

baner_4 Anna.jpg
Powiązane artykuły
Piernikowski is connected. Październik w YakRecords należy do niego.

Na starcie, żeby była w tej kwestii jasność – nigdy nie byłem fanem rapu. Tym bardziej nie śmiałbym uważać się za eksperta w tej działce, chociaż pojawiające się w nim zjawiska nie są mi obce. Jakiś czas temu doszedłem do wniosku, że właśnie może w tym tkwi fenomen mojego ożywionego zainteresowania projektem SYNY i współtworzącymi go Piernikowskim i 1988.
Plastikowy?

David Moufang to człowiek orkiestra. Mnóstwo kolaboracji, pseudonimów, dziesiątki wydanych singli. Prowadzanie wytwórni Source, dzięki której mogło zaistnieć wielu artystów. Globalna kariera didżejska i promowanie wspaniałej muzyki na całym świecie.
UCHO OKO DUSZA - czyli co porusza muzyka na winylu.

Nominowany do Oscara za drugoplanową rolę w filmie “Wszystkie pieniądze świata” Christopher Plummer wcielił się w nim w postać niewyobrażalnie bogatego Jean Paula Getty’ego. Podczas jednej ze scen jego bohater wypowiada mniej więcej taką kwestię: “Lubię rzeczy takie jak (...) artefakty, obrazy. Są zawsze tym, czym wydają się być. Nigdy się nie zmieniają, nigdy nie zawodzą. W pięknych rzeczach jest czystość, której nigdy nie znajdę w drugim człowieku”.
Wolfgang Voigt. Artysta Miesiąca w YakRecrods. Listopad 2018. 

Jeśliby stworzyć mapę zależności i wpływów sceny techno, Wolfgang Voigt musiałby znaleźć się  na niej jako niezwykle ważny ośrodek. Nie tylko jako artysta, ale też animator i spiritus movens wielu gatunków muzyki elektronicznej.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.